Jazykový a kulturní výměnný pobyt na Sardinii 14. - 22. 10.

03.11.2019

V polovině října jsme vyrazili na výměnný pobyt na Sardinii. Deset studentů naší školy doplnily také studentky Střední a Vyšší odborné školy zdravotnické. Hlavním cílem cesty bylo pokračovat v rozjetém projektu s partnerskou střední školou I. I. S. De Sanctis - Deledda z Cagliari, poznat blíže tento italský ostrov, seznámit se s jeho kulturou a zvyklostmi a v neposlední řadě se procvičit v italštině a angličtině.

Program, který pro nás Italové nachystali, byl opravdu bohatý a pestrý. Zažili jsme výuku chemie v angličtině a ve spolupráci s italskými kamarády jsme si vyzkoušeli laboratorní práce. Vystoupali jsme ke hradu San Michele, odkud jsme obdivovali výhledy na město. Procházeli se malebnými uličkami Cagliari a ochutnali výtečnou italskou zmrzlinu. Při prohlídce archeologického muzea jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o jedinečné historii Sardinie. Na radnici v budově královského paláce naši skupinu oficiálně přijal pan místostarosta hlavního města. O našem pobytu informovaly dokonce noviny Unione Sarda. Zvládli jsme treky překrásnou přírodou a také jsme si užili zasloužené osvěžení v moři a odpočinek na pláži. Prozkoumali jsme okolní místa jako Villasimius, Porto Flavia nebo Buggerru, kde jsme zašli do bývalých dolů na zinek a olovo. V kině pro nás byla připravena projekce sardského filmu a po jeho zhlédnutí dokonce beseda s protagonistou Jacopem Cullinem, hvězdou současné italské kinematografie.

Z našeho pobytu jsme si domů odváželi spoustu zážitků, opálené obličeje, suvenýry i radost z toho, že jsme všechno zvládli a neudělali ve světě ostudu.

A těšíme se na to, jak naše sardské přátele uvítáme v dubnu u nás v Hradci Králové.

Arrivederci!

Mgr. Veronika Košťálová, Mgr. Heda Lambertová