Fairtrade Výstava na stromech je opět v Hradci

03.10.2022

POZVÁNKA: Hradecké školy přiblíží s Výstavou na stromech kávovou krizi - Hradecký deník - hradecky.denik.cz
Podle posledních statistik totiž více než polovina Čechů pije 2 až 3 šálky denně. Proto se přijďte seznámit s životy pěstitelů kávy v Kolumbii na nové celorepublikové Výstavě na stromech organizované Fairtrade Česko a Slovensko s názvem Kávová krize, která se uskuteční v týdnu od 1. do 8. října v Gayerových kasárnách na plotu a stromech u Bajkazylu a v Parku

více na hradecky.denik.cz 

Po roce se opět slaví "týden důstojné práce" .... O co jde? To se podrobněji dočtete v následujícím týdnu 1. - 8. 10. na Výstavě na stromech v Gayerových kasárnách, vedle Bajkazylu a Jitra (na oplocení a stromech).Výstava s názvem kávová krize seznamuje zejména s dopadem klimatické změny na práci farmářů při pěstování kávy. Neopomíjí samozřejmě problematiku spravedlivého ocenění jejich práce - tzv. program Fairtrade.

Krátce o co jde v programu FAIRTRADE:

Každý z nás by si asi představoval, že za svou práci dostane zaplaceno tolik, aby mohl žít důstojný život, tj.:

  • Že si za svůj plat koupí dostatek jídla a zaplatí bydlení.
  • Že nebude muset své děti posílat vydělávat, aby uživil rodinu.
  • Že bude mít zajištěné sociální a zdravotní pojištění - a ne, že ho vyhodí, když onemocní.
  • Že bude mít od zaměstnavatele ochranné prostředky, když pracujes nebezpečnými chemikáliemi.
  • Že bude pracovat tak, aby přímo neničil životní prostředí.

Tohle však není samozřejmost - neděje se to zejména v zemích Latinské Ameriky, Africe a Indii. A to při pěstování kávy, čaje, kakaa, banánů, bavlny, květin aj.

Pokud byste rádi podpořili, aby se výše zmíněné nedělo, neváhejte nakupovat výrobky s certifikací Fairtrade. Ty eliminují veškeré zmíněné neduhy u produkce výše uvedených surovin. Zároveň se můžete o tématu dozvědět víc ve studentské fairtradové skupině nebo u Mgr. Holoubkové.

Naši studenti (i zájemci o téma férového obchodování a udržitelného života) společně se studenty dalších středních škol pro veřejnost nainstalovali Výstavu na stromech. Letošní ročník se zabývá podmínkami práce při pěstování bavlny.

více info

Výstava na stromech - Fairtrade Česko a SlovenskoNení vaše místo na mapě? Staňte se místními organizátory a uspořádejte výstavu ve svém parku. Po registraci vás přidáme na mapu, pošleme informační e-mail a v září organizační balíček s novou výstavou.. Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade ČS a NaZemi.
Každý rok se zaměření happeningu mění.