Běh pro Paměť národa

13.06.2022

Druhým rokem jsme se zapojili do školní výzvy Běhu pro Paměť národa a společně s kolegy a spolužáky z celé České republiky jsme naběhali 44 887 km. K tomuto číslu naše škola přispěla svými 148, 47 kilometry, čímž jsme se zařadili na pěkné 28. místo. Loni jsme byli sice o poznání čilejší a aktivnější, ale je potřeba ocenit především sílu myšlenky - běhám za všechny, kteří to nevzdali a stačí pár stovek metrů, kterými podpořím úžasnou práci organizace Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků. Jeden z nich, pan Jiří Lukšíček, vám všem něco osobně napsal:

Vážení a milí přátelé,

doběhli jste do cíle Běhu pro Paměť národa, což pro mojí generaci již téměř zní jako pohádka.

Jako děti jsme zažili Mnichov, následně okupaci německou armádou. Zaznamenali jsme s příchodem sovětské armády nástup komunismu a začala totalita, která trvala 40 let. Proč o tom mluvím - jsem skaut od roku 1945 a jsem jím dodnes. Zažil jsem vyšetřovačky STB a následně 6 let v Jáchymovských lágrech, kde jsme pro "naše osvoboditele" ze SSSR těžili uranovou rudu. Přežili jsme a nakonec se dočkali i svobody a volné činnosti Junáka jako v současnosti největší organizace dětí a mládeže u nás.

Dnes žijeme v době, kdy si podobné situace, které prožívaly naše generace, můžeme již jen stěží představit. A je to dobře. "Ale"! Nikdy nesmíme zapomenout a vytěsňovat zločiny, které byly páchány "našimi lidmi na našich lidech". A abychom nezapomínali, o to se stará Paměť národa. Tím, že jste se rozhodli běžet, si vylepšujete nejen svoji fyzickou a psychickou kondici, ale také přispíváte na opravdu dobrou věc.

Přeji všem účastníkům hlavně zdraví a mnoho elánu do dalších let.

Jiří Lukšíček - Rys

Laureát Ceny Paměti národa 2021

Odkaz na jeho příběh naleznete zde: https://www.pametnaroda.cz/cs/luksicek-jiri-1933