20.02.2015 00:00

Prevence kyberšikany – SEZNAM SE BEZPEČNĚ

Naše škola je od  září 2015  zapojena do projektu SEZNAM SE BEZPEČNĚ, který získal záštitu MŠMT ČR. Film je určen především dětem, ale i jejich rodičům a pedagogům. Zachycuje nástrahy a rizika současného internetu. Diváky filmem provází Mirek Vaňura, autor pořadů „112 a V ohrožení“.  Ke shlédnutí je na www.seznamsebezpecne.cz.

Cílem projektu je upozornit na nebezpečí, která se skrývají za anonymní komunikací na internetu a naučit děti řešit situace, do kterých se mohou dostat. V jednotlivých příbězích prvního dílu jsou ukázána rizika anonymního seznamování. Je zde uveden příběh o Andree, která byla na schůzce naslepo znásilněna, příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. První díl upozorňuje na to, co vše se může stát, pokud děti poskytnou své intimní fotografie a kontaktní údaje a jaké to je být vydírán.

Druhý díl poukazuje na vzrůstající problém tzv. sociálního inženýrství a dětskou prostituci. Film dětem připomíná, že na internetu je vše věčné a následky jejich současného chování je mohou provázet i v další životní etapě.

V rámci výuky IKT probíhá pravidelně promítání obou dílů tohoto filmu v 1. ročnících a vzhledem k závažnosti tématu i následně v dalších ročnících.

Na promítání filmu Seznam se bezpečně navazují v rámci "Dne bezpečného internetu" v 1. ročnících besedy o kyberšikaně, které vede poutavou formou Mgr. Zuzana Václavíková z Policie ČR.

Studenty toto téma zaujalo a nejen proto budeme v prevenci kyberšikany pokračovat i nadále.

Připojujeme se tak k aktivitě "Dne bezpečnějšího internetu".

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

—————

Zpět